• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
Aşka Dair
Kitaplar
Hikayeler
Kendime Düşünceler
Fotoğraflar
Videolar
İletişim
Site Haritası
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi12
Bugün Toplam148
Toplam Ziyaret1363262

Gotan Project

Gotan Project

23 Şubat 2020

Gotan Project, 1999 yılında kurulan Paris merkezli, elektronik müzik ve tangonun bir arada harmanlanmasını yapan, Fransa'da yaşayan, Fransız, ama İspanyolca şarkıları söyleyen bir müzik grubudur.

‘’Gotan’’, Buenos Aires sokak dilinde ‘’tango’’ anlamına geliyor. Gotan Project ise adı üstünde bir tango projesidir. Bu grup, tangonun duayeni, Arjantinli müzisyen Astor Piazzola tangolarının ritmini değiştirip, yeniden yaratarak müzik yapıyor….

Grubun ilk kayıtlı parçası "Vuelvo Al Sur/El Capitalismo Foraneo" (2000), ilk albümü de "La Revancha del Tango" (2001) dur.

Gotan Project’in albümlerinden seçtiğim La Gloria, Tango Santa Maria, Vuelvo Al Sur ve Diferente isimli şarkılarının bağlantılarını yazımın sonunda veriyorum. Aslında Gotan Project’in bütün parçaları birbirine benzer. Eğer vaktiniz olur da verdiğim bağlantılardaki şarkıların hepsini dinlerseniz sanki tek bir parçayı dinliyormuş gibi hissedersiniz.

Bu şarkıların bağlantısını vermeden önce kısaca ‘’Tango’’dan bahsetmek istiyorum.

Tango, Latince dokunmak anlamına gelen ‘‘tangere’’ kelimesinden türeyen Buenos Aires, Arjantin ve Montevideo, Uruguay kökenli bir dans ve müzik türüdür.

Tango, aşkın ve arzunun dansı olarak bilinse de işin aslı öyle değildir… Tangonun ortaya çıkış öyküsü son derece hüzünlü bir sürecin sonucudur. 1800'lü yıllarda Buenos Aires’e yerleşen milyonlarca göçmen kendi müziğini, örf ve adetlerini de beraberlerinde getirirler. Tango, Latin Amerika’nın yaşadığı işte bu süreci, hüznü ve sıkıntıları ruhunda taşır. Tango, Buenos Aires gettolarının, yoksullarının ve genelevinin sesidir. Göç nedeniyle yükselen açlık, fahişeliği geçer bir sektör haline getirir.

Tango, işte o acılar üzerine kurulmuş; tutku ve aşkla yoğrulmuş iklimlerin, kavganın ve göçün hikâyesidir... Bu nedenle tango hüzünlü yüzlerin, neşeli bedenlerin dansıdır diye bilinir.

Tango; uyumu, ahengi, estetiği ve senkronizasyonu ruhunda barındırır… Tango; yersiz, yurtsuz kadınların, umutsuz aşkların, dışlanmanın, gettolaşmanın, hasretin, acının, hüznün, tutkunun, hezeyanın, iktidarın, erkeğin hâkimiyetinin ve kızgınlığın özelliklerini yansıtır. Tango, kesin bir beden terbiyesi gerektirir… . Belki bu yüzden tangoda siyah ve kırmızı renkler hâkimdir...

Tango yavaş başlayıp, sonu hızlı biten bir danstır.

Ancak tango tehlikeli bir dans türüdür…

Tango partnerinizle yeterince bir uyum, ahenk ve senkronizasyon içerisinde değilseniz partneriniz çivi topuklu ayakkabılarla ayağınıza basabilir, sacada, barida, gancho gibi teknikleri uygularken sizi düşürebilir, bellinizi kavrarken belinizi kırabilir…

Fırat’ın doğusunda ‘’ABD’’ ile Fırat’ın batısında ‘’’Rusya’’ ile İdlib’de de ‘’radikal, cihatçı, silahlı selefiler’’ ile tango yapmaya kalkarsanız birisi çivili topuklu ayakkabısı ile ayağınıza basabilir, diğeri belinizi kavrayayım derken belinizi kırabilir, bir diğeri de ayak oyunlarıyla sizi devre dışı bırakabilir…

Demem o ki tango; stratejik sığlığı ile yetersiz kapasitesi ile AKP’nin Ortadoğu’da, Kuzey Afrika’da yapabileceği bir dans türü değildir. ABD ile Rusya ile silahlı selefi cihatçılarla tango etmek FETÖ ile yapılan dansa benzemez!…

Tango yavaş başlayıp, sonu hızlı biten, ancak oldukça tehlikeli bir dans türüdür.

Sizlere yine de ben güzel bir Pazar günü dilerim.

Gününüzü Gotan Project’in parçalarını dinleyerek geçirin.

Osman AYDOĞAN

Gotan Project: La Gloria
https://www.youtube.com/watch?v=FFzk_MX1DCo

Gotan Project: Tango Santa Maria
https://www.youtube.com/watch?v=S98-BIpzZuk

Gotan Project: Vuelvo Al Sur
https://www.youtube.com/watch?v=B0jAvZJEm6I

Gotan Project: Diferente
https://www.youtube.com/watch?v=DH76CZbqoqI


Yorumlar - Yorum Yaz