• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
Aşka Dair
Kitaplar
Hikayeler
Kendime Düşünceler
Fotoğraflar
Videolar
İletişim
Site Haritası
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi3
Bugün Toplam217
Toplam Ziyaret2754585

Türk siyasetinin makûs talihi


Türk siyasetinin makûs talihi

06 Kasım 2023

Türk siyasetinin ne yazık ki bilimsel, edebi, felsefi, siyasi, sosyolojik, psikolojik ve stratejik bir derinliği bulunmuyor. Türkiye Sağı ile Solu ile ayrıca siyaseti kurumsallaştıramıyor. Türkiye Sağı ve Solu siyasetini kurumsallaştıramayınca da siyaset, sınıf temelli bir siyaset yerine etnik ve mezhep temelli bir zemine oturuyor. Etnik ve mezhep temelli bir siyaset ise hem Türkiye’yi dünyada ve bölgesinde yalnızlaştırıyor hem de Türkiye’yi kendi içinde parçalayıp uçuruma sürüklüyor.

Yıllardır ülkede, Sağıyla, Soluyla insanların zihni; önyargılar ve duygularla beslenerek, semboller, kült ve idoller tarafından işgal ediliyor. İnsanların okuma, araştırma, analiz etme, mukayese ve muhakeme etme ve neticede ‘’anlama’’ gibi zihni melekeleri engelleniyor. İnsanlar, Sağ'ı ile Sol'u ile hamasetten bilgi seviyesine gelemiyor, rasyonel, metodik ve analitik düşünceye sahip olamıyor. 

Yazılarımı takip edenler bilir ben bu durumu yıllaradır nazikçe anlatıyorum. Şimdi burada bunları tekrarlamak istemiyorum.

Türk siyasetinin eksikliği keşke bu kadarla kalsaydı. Türk siyasetinin bilimsel, edebi, felsefi, siyasi, sosyolojik, psikolojik ve stratejik bir derinliği bulunmuyor ama Türk siyasetinin bir başka özelliği daha bulunuyor. Bu özelliği iki örnekle anlatmak istiyorum.

Birinci örnek; 1994 ve 1999 Anakara ve İstanbul yerel seçimleri

Birinci örnek 12 Eylül 1980’den sonra kurulan ve solda yer aldıklarını iddia eden SHP, DSP ve CHP ve sağda yer aldıklarını iddia eden ANAP ve DYP ile ilgili. Bu üç ‘’sol’’ parti ve bu iki ‘’sağ’’ parti 1994 yerel seçimlerinde Ankara ve İstanbul’da ayrı ayrı aday gösteriyor. Bu beş partinin adaylarının  hiçbirisinin Ankara ve İstanbul’da tek başına seçimi kazanma şansı bulunmuyor. Ancak bu beş partinin her birisi ayrı ayrı seçime girerek, seçimlerde ayrı ayrı aday göstererek diğerlerinin de kazanmasını engelliyor.

27 Mart 1994 Yerel Seçimleri sonuçları


27 Mart 1994, Yerel Seçimler, Ankara:

Sol partiler:
SHP (Korel Göymen)            : %26,89
DSP (Ömer Faruk Sırakaya):  %7,76
CHP (Ali Dinçer)                   :  %2,09

Sağ partiler:
ANAP (Rüştü Yüce)              : %18,65
DYP (Kemal Çevik)               : %8,32

Sonuçta o zaman radikal dinci sağda yer alan partinin adayı %27,34 oy alarak ipi göğüslüyor.

27 Mart 1994, Yerel Seçimler, İstanbul:

Sol partiler:
SHP (Zülfü Livaneli)                : %20,3
DSP (Necdet Özkan)              : %12,38
CHP (Ertuğrul Günay)            :  %1,4

Sağ partiler:
ANAP (İlhan Kesici)                  : %22,14
DYP (Bedrettin Dalan)              : %15,46

Sonuçta İstanbul’da o zaman radikal dinci sağda yer alan partinin adayı %25,19 oy alarak ipi göğüslüyor.

Burada hazin olan ise her iki şehirde de (Ankara ve İstanbul) sadece sol partiler bile kendi aralarında uzlaşsalar bu seçimi kazanmaya yetiyor. Ancak yılların solun kalesi olan Ankara ve İstanbul bu şekilde radikal dinci sağda yer alan partinin adaylarına altın tepside hediye ediliyor.

Bir yaptığım hatayı bir daha yapmam

İnönü 72 yaşındayken şu sözü söylüyor: ‘’Ben 72 yaşındayım. Bu yaşımda bile hata yapıyorum. Ancak bir yaptığım hatayı bir daha yapmıyorum.’’ Ancak Türk siyasetinde özellikle sol siyasette bu böyle olmuyor. Bu partiler 1994 yılında yaptıkları hatayı bilerek ve isteyerek 1999 yılında da tekrarlıyor.

Aslınfa birbirlerinden farklı olmayan solda yer aldıklarını iddia eden SHP, DSP ve CHP ve sağda yer aldıklarını iddia eden ANAP ve DYP, 1994 yerel seçimlerinde Ankara ve İstanbul’u bu şekilde kaybettikten sonra 1999 yerel seçimlerinde de hem Ankara’da hem de İstanbul’da ayrı ayrı aday gösteriyorlar. Bir farkla ki 18 Şubat 1995 tarihinde SHP, CHP ile birleştiği için sol parti sayısı ikiye iniyor.

Yine bu sefer de bu dört partinin hiçbirisinin Ankara ve İstanbul’da tek başına seçimi kazanma şansı bulunmuyor. Ancak bu dört partinin her birisi ayrı ayrı seçime girerek, ayrı ayrı aday göstererek 1994 Yerel Seçimlerinde olduğu gibi diğerlerinin de kazanmasını engelliyor.

18 Nisan 1999 Yerel Seçimleri sonuçları

18 Nisan 1999, Yerel Seçimler, Ankara:

Sol partiler:
CHP (Murat Karayalçın)           : %31,95
DSP (Doğan Taşdelen)             :  %10,58

Sağ partiler:
ANAP (Vahit Erdem)                 : %6,65
DYP (Halil Şıvgın)                    :  %2,63

Sonuçta o zaman radikal dinci sağda yer alan partinin aynı adayı %33,79 oy alarak ipi göğüslüyor.

18 Nisan 1999, Yerel Seçimler, İstanbul:

Sol partiler:
CHP (Adnan Polat)                    : %13,91
DSP (Zekeriya Temizel)             : %20,21

Sağ partiler:
ANAP (Ali Talip Özdemir)          : %22,38
DYP (Yalçın Özer)                     : %3,78

Sonuçta İstanbul’da o zaman radikal dinci sağda yer alan partinin adayı %27,52 oy alarak ipi göğüslüyor.

Burada yine hazin olan ise yine her iki şehirde de (Ankara ve İstanbul) 1994 yılında olduğu gibi sadece sol partiler kendi aralarında uzlaşsalar bu bile seçimi kazanmaya yetiyor. Ancak yılların solun kalesi olan Ankara ve İstanbul bu şekilde radikal dinci sağda yer alan partinin adaylarına ikinci kez altın tepside hediye ediliyor. Hem de aynı hatayı bile isteye ikinci defa yaparak. 

İkinci örnek; 31 Mart 2024 tarihinde yapılacak olan yerel seçimler

2017 Anayasa değişikliği Cumhurbaşkanlığı seçimi için iki turlu bir seçim sistemi ve %51’lik salt çoğunluk şartı getirmesi ile zaten seçmenleri doğal bir ittifaka itiyor. Bu seçmen bazında doğal ittifak dışında partilerin ayrıca bir ittifakına gerek bulunmuyor. ‘’TBMM’inde çoğunluk sağlanması için ittifak yapılması gerekiyor’’ iddiası ise zaten 2017 Anayasa değişikliği ile TBMM işlevsizleştirildiği için bir anlam taşımıyor.

Ana Muhalefet Partisi olarak CHP’nin adayı zaten her halükârda ikinci tura kalması bekleniyor. İkinci turda ise ‘’doğru bir söylemle’’ ipi önde göğüslemek hiç de zor gözükmüyor.  

2023 Cumhurbaşkanlığı ve Genel Seçimlerde hiç yapılmaması gereken ittifak CHP liderliğinde İYİ, DEVA, Gelecek, SP ve DP arasında canhıraş bir şekilde yapılmaya çalışılıyor. Sözde bir Millet İttifakı kuruluyor. Avusturyalı Yönetim Bilimci Peter F. Drucker, ‘’Etkin Yöneticinin Seyir Defteri’’ (Optimist Yayınları, 2007) adlı kitabında: ‘’Hiç yapılmaması gerekenin verimli bir şekilde yapılması kadar işe yaramaz bir şey yoktur" diyor. Ancak Millet İttifakı partileri, bunu da beceremiyor, ittifakta sinerji yaratılamıyor, ittifak üyesi her kafadan ayrı bir ses çıkıyor, ittifak üyeleri ittifaka ayrı ayrı katkı yapacaklarına her üye ittifaka söz ve eylemleriyle ayrı ayrı zarar veriyor. Sonuçta hem 2023 Cumhurbaşkanlığı seçimleri hem de Genel seçimler kaybediliyor.

Asıl ittifak yapılması gereken yer ‘’2024 Yerel Seçimleri’’ oluyor. Çünkü yerel seçimlerde yasa gereği tek turlu ve en çok oyu alan aday seçiliyor.

Ancak Türk siyasetinin makûs talihi yine bu sefer de devreye giriyor. Millet İttifakı sayesinde CHP sırtından TBMM’ne giren dağılmış masanın Millet İttifakı üyeleri ardı ardına 31 Mart 2024 yerel seçimlerinde ayrı ayrı seçime gireceklerine, her ilde ayrı ayrı aday göstereceklerine dair açıklama üstüne açıklama yapıyor:

Ali Babacan: ‘’Bizim şu anda Türkiye'de kendi listelerimizle ve kendi adaylarımızla seçime girmemiz esas yani 81 ilde 923 ilçede kendi adaylarımızla seçime girmemiz esas.’’ (19.07.2023) Davutoğlu: ‘’Kendi logo ve ismimizle seçimlere gireceğiz.’’ (13.08. 2023) Akşener: ‘’Önümüzdeki yerel seçimlerde kendi kadrolarımızla milletimizin huzuruna çıkacağız ve göreve talip olacağız.’’ (26.08.2023) Akşener, "Onun bunun ağız kokusunu çekmeden, başımız öne eğilmeden kaç kilo ettiğimizi bu seçimde göreceğiz. Artısı eksisi ne olur göreceğiz. Merak etmeyin sonucun sorumlusu benim, gereğini de yaparım." (03.09.2023)

Bununla da yetinmiyor bu Millet İttifakı partileri, CHP sırtından (CHP’li seçmelerin oyları sayesinde) TBMM’ne girdikleri hale CHP’yi aşağılıyor. Davutoğlu: "En son tercihim seçime CHP listelerinden girmekti. Bu sağ seçmen CHP'ye oy vermez, beraber olalım dedim.’’ Akşener: "Biz önce bu parti seçime girebilsin diye CHP’den 15 milletvekili istedik. Hayatımın en büyük pişmanlığıdır.’’

Tabii bu siyasetçilere şu soru sorulmuyor: Bu sağ seçmen CHP'ye oy vermez ise CHP ile ittifakta işiniz ne idi? Tabii bütün bunlar, biz sade vatandaşların asla bilmediği ilkeli ve derinlikli siyaset oluyor?

Dağılmış masanın Millet İttifakı üyeleri partilerinin 31 Mart 2024 yerel seçimlerinde başta İstanbul ve Ankara olmak üzere hiçbir büyükşehir belediyesini tek başına kazanma imkân ve ihtimalleri bulunmuyor. Ancak bu partillerin adayları tek başına seçimi kazanma imkân ve ihtimali bulunmuyor ancak diğer partilerin adaylarının da kazanma imkân ve ihtimalini de sıfırlıyorlar.

Türk siyasetinin bir başka özelliği

İşte bu noktada, bu iki örnek (1994 / 1999 yerel seçimleri ve 31 Mart 2024 yerel seçimleri) Türk siyasetinin girişte anlattığım bilimsel, edebi, felsefi, siyasi, sosyolojik, psikolojik ve stratejik derinlik eksikliğinin dışında bir başka özelliği daha devreye sokuyor. Bu özellik de bana Ortaçağ ekonomi tarihi üzerinde uzmanlığı ile bilinen, Kaliforniya Üniversitesi’nde profesör unvanı ile ders veren, İtalyan akademisyen ve ekonomi tarihçisi Carlo Maria Cipolla (1922 -2000)’yı hatırlatıyor. ‘’Cipolla’’ İtalyanca ‘’Soğan’’ anlamına geliyor (!)

Cipolla’nın kitapları

Cipolla’nın ülkemizde de yayınlanmış çok sayıda kitabı bulunuyor. Bu kitaplar şu şekilde sıralanıyor: "Dünya Nüfusunun İktisat Tarihi" (Ötüken Neşriyat, 2015), ‘’Zaman Makinesi Saat ve Toplum 1300-1700’’ (Kitap Yayınevi, 2002), ‘’Fatihler, Korsanlar, Tüccarlar’’ (Tarih Vakfı Yayınları, 2003), ‘’Silahlar ve Avrupa Sömürgeciliği’’ (Yöneliş Yayınları, 2014), ‘’Akdeniz Dünyasında Para, Fiyatlar ve Medeniyet (Bağlam Yayıncılık, 1993), ‘’Yelken ve Top (Kitap Yayınevi, 2003) ve ‘’Neşeli Öyküler (Tarih Vakfı Yayınları, 2008)

Neşeli Öyküler

Aslında Cipolla’nın ‘’Neşeli Öyküler’’ adlı bir kitabı bulunmuyor. Cipalla’nın ‘’Allegro Ma Non Troppo’’ (Il Mulino, 2015) ile ‘’Tre Storie Extra Vaganti’’ (Fazlasıyla Başıboş Üç Öykü) adlı eserleri İtalya’da birleştirilerek yayımlanıyor. Tarih Vakfı da bu kitabı ‘’’Neşeli Öyküler’’ adıyla Türkçeye çevirerek yayımlıyor. (Haldun Taner’in aynı adlı Almanca yazılmış bir kitabı da bulunuyor: ‘’Allegro ma non troppo", Sardes Verlag, 2007. Bu iki kitabın karıştırılmaması gerekiyor.)

Bu kitabında (Neşeli Öyküler) yazar, tarihe yön veren basit ama komik bazı olayları irdeliyor. Örneğin; karabiber, nasıl oldu da Haçlı Seferleri'ne yol açtı? Osmanlı hanımları arasında gümüş Fransız paralarından yapılma kolye ve küpeler moda olunca Osmanlı ekonomisi nasıl krize girdi? William, İngiltere'yi işgale giderken neden yanında bol bol şarap götürdü? Vikingler neden güneye akın yaptılar. İşte bu şekilde İtalyan iktisat tarihçisi Carlo M. Cipolla, kitabında üç olağandışı öyküde, kendi üslubuyla, 14. ve 18. yüzyıllarda geçen neşeli, tuhaf ama tamamen gerçek öyküleri anlatıyor.

Yazar, girişte anlattığım gibi; kitabında tarihe yön veren basit ama komik bazı olayları irdeliyor. Ona göre tarih; büyük çapta aptalların yönlendirdiği komik olaylar ile gelişiyor. Dünyada insan var olalı beri aptallık da bulunuyor, hatta kitabın yazarı ünlü tarihçiye göre yasaları bile bulunuyor! Carlo M. Cipolla kitabın sonunda yer alan makalesinde ‘‘Aptallığın Temel Yasaları‘‘nı irdeliyor. (Sayfa: 72-87) Yazar bu yasaları "nükteli bir buluş" olarak niteliyor. ‘’Aptallığın Temel Yasaları’’ bölümü asıl olarak yazarın ‘’Allegro ma non troppo" adlı kitabında yer alıyor.

Cipolla, kitabında yer alan ‘‘Aptallığın Temel Yasaları‘‘ bölümüne şu girişle başlıyor: ‘’İnsanların işleri, genel kanıya göre, acınacak bir durumda. Zaten bu da bir yenilik değil. Ne kadar gerilere dönüp baksak da bu işler hep acınacak haldeydi. İster birey olarak, isterse örgütlü bir toplumun üyeleri olarak, insanların katlanmak zorunda kaldıkları sıkıntı ve sefalet, özünde, ta başlangıcından beri hayatın hiç olmayacak -hatta aptalca diyeceğim- biçimde düzenlenişinin sonucudur.’’

Ve Cipolla sözüne şöyle devam ediyor: ‘’Darwin'den beri kökenimizi hayvanlar âleminin öbür türleriyle paylaştığımızı biliyoruz. Solucandan file kadar, bütün türlerin günlük felaket, korku, yoksunluk, acı ve talihsizlik dozlarına katlanmak zorunda oldukları da biliniyor. Bununla birlikte, insanların, aynı insan türünden gelen bir insan grubunun neden olduğu ek bir yüke, fazladan günlük bir felaket, talihsizlik dozuna da katlanmak zorunda olma ayrıcalıkları bulunuyor.’’

Cipolla işte insanların, insan grubunun neden olduğu bu ek bir yüke, fazladan günlük bir felaket, talihsizlik dozuna da katlanmak zorunda olma ayrıcalıklarını ‘’Aptallık’’ olarak tanımlıyor.

Cipolla’ya göre, tarih bazı insanların belirli eylemleri sonucunda diğer insanları etkilemesi ile şekilleniyor. İnsanlar kendilerine ‘‘fayda‘‘ sağlamak amacı ile eyleme giriyorlar ve ister istemez başka insanlara da eylemleri sonucunda zarar veriyor veya onlara da fayda sağlıyor.

Cipolla’ya göre insanlar dörde ayrılıyor

Cipolla, kitabında insanları dörde ayırıyor: Saflar, zekiler, haydutlar ve aptallar.
Cipolla, kitabında, yaptığı eylemden zarar eden, ama bir başkasına da yarar sağlayanlara ‘’saflar’’, yaptığı bir eylemden yarar sağlayan, aynı zamanda bir başkasının da yarar sağlamasına neden olanlara ‘’zekiler’’, yaptığı eylemle kendine yarar sağlayan, başkasına da zarar verenlere ‘’haydutlar’’ olarak tanımlıyor.

‘’Aptallar’’a gelince: Cipolla'ya göre  ‘’aptal’’ bir insan, kendisine hiçbir yarar sağlamadan, hatta bazen zarara uğrayarak başka birine zarar veren kişi oluyor. Cipolla'ya göre dünyaya zekilerden çok aptallar yön veriyor.

Aptallığın temel yasaları

Cipolla, aptallığın temel yasalarını şöyle sıralıyor:

1. Çevremizde her zaman ve kaçınılmaz olarak bizim tahmin ettiğimizden daha fazla aptal bulunuyor.

2. Belirli bir insanın aptal olma olasılığı, aynı kişinin herhangi bir başka karakter özelliğinden bağımsız yer alıyor.

3. Bir aptalın çevresine zarar verme olasılığı toplumsal hiyerarşi içindeki yerinin yüksekliği ile doğru orantılı oluyor.

4. Aptal bir yaratık, en umulmadık ve en düşünülmedik zaman ve yerde, nedensiz ve belirli bir planı olmadan karşınıza çıkıyor.

5. Aptalların eylemleri mantık kurallarına uymadığı için su sonuçları doğuruyor: İnsanlar şaşkınlıkla kalakalır, şaşkınlıktan kurtulanlar ise ne yapacaklarını bilemezler, çünkü aptalın mantıksız eylemine mantıkla karşılık vermek mümkün bulunmuyor.

6. Aptal olmayanlar her zaman aptalların zarar potansiyelini küçümsüyor. Özellikle de herhangi bir yer ve zamanda, herhangi bir durumda aptallarla ilişki kurmanın veya onlarla bir araya gelmenin, kendilerini kaçınılmaz olarak, pahalıya mal olacak bir yanlışa sürükleyeceğini unutuyor.

7. Aptal insan, var olan en tehlikeli insan türü oluyor. Kusursuz bir haydudun eylemi bile toplumu fakirleştirmiyor, çünkü biri soyulurken biri de zenginleşiyor.  Ancak aptallar kendilerine çıkar sağlamadan başkalarına zarar veriyor.  Yani aptallar isin içine girince tüm toplum yoksullaşıyor.

8. Geri ya da gerilemekte olan bir toplumda, aptallara toplumun öbür üyelerinden daha etkin olma hakkı ve/veya olanağı tanınıyor.

Normalde, geri bir toplumda da, ileri bir toplumda da aynı oranda aptal olması gerekiyor. İki toplum arasındaki temel fark, aptallara verilen bu etkin konumdan ileri geliyor. Bu durumda, bir de, toplumun aptal olmayan kesimleri içindeki, ''Aptallık Unsuru Taşıyan Haydutlar'' ile ''Aptallığa Eğilimli Saflar''ın oranında beklenmedik ve normalin üzerinde bir artış olursa ülke felakete sürükleniyor.

Haydutlar

Cipolla kendilerine fayda sağlamak için başkalarına zarar verenleri haydut olarak niteliyor, ancak onları da ikiye ayırıyor: Kendilerine az fayda sağlamak için başkalarına çok zarar verenler aptal-haydutlar oluyorlar. Kendilerine çok fayda sağlarken başkalarına az zarar verenler ise zeki-haydutlar oluyorlar. Yine yazara göre siyasiler her ülkede aptal-haydutların arasından çıkıyor.

Sonuç


Cipolla'ya göre demokrasi ise her ülkede eşit oranda bulunan ve ne zaman ne yapacakları belli olmayan aptalların inatla ve sürekli olarak aptal-haydutları iktidara getirmesi olarak tecelli ediyor.

Aslında Cipolla’nın kitabı (Neşeli Öyküler) sıradan bir kitap olarak raflarda yerini alıyor. Ancak bu kitabı sıra dışı yapan da kitabının sonunda yer alan anlattığım ‘‘Aptallığın Temel Yasaları‘‘ bölümü oluyor. Bu bölümü de ilginç kılan ise anlattığım gibi yaşadıklarımız oluyor…

Cipolla, ‘’Neşeli Öyküler’’ adlı bir kitabına temel teşkil eden ve bu anlattığım ‘’Aptallığın temel yasaları’’ bölümünün de yer aldığı ‘’Allegro Ma Non Troppo’’ adlı kitabının sunuş yazısında şunu yazıyor: ‘’Bu kitap aptallara değil, onlarla uğraşmak zorunda kalanlara hitap etmektedir…’’

Cipolla, kitabının girişinde Romalı şair Horatius’un şu sözüne yer veriyor: ‘’Ridentem dicere verum quid vetat?’’ (İnsanın gerçeğe gülmesini kim yasaklayabilir?) Ama Cipolla’nın ‘‘Aptallığın Temel Yasaları‘‘nı okuyup da günümüzle de ilişkilendirilince de yaşadığımız gerçeğe Horatius’tan farklı olarak ancak acı acı gülmemiz gerekiyor.

Ve Türk siyasetinin makûs talihi bir türlü yenilmiyor!

Burada Sakallı Celâl'i şu sözü ile anmak gerekiyor: “Bu kadar cehalet ancak tahsille mümkün olur.”

Kimsenin  kusura bakmaması gerekiyor. Çünkü doğru sözler nazik olmuyor. Zarif sözler de doğru olmuyor, ne yazık ki doğru sözler eğri görünüyor. 


Sürçü lisan ettiysek de affola…

Arz ederim…

Osman AYDOĞANYorumlar - Yorum Yaz