• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
Aşka Dair
Kitaplar
Hikayeler
Kendime Düşünceler
Fotoğraflar
Videolar
İletişim
Site Haritası
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi6
Bugün Toplam500
Toplam Ziyaret3007113

Toplumların kendilerini yok etme belirtileri

Toplumların kendilerini yok etme belirtileri

22 Ocak 2020

Kaliforniya Üniversitesi coğrafya ve fizyoloji profesörü Jared Diamond'un 1997'de yazdığı bir kitabı var: ‘’Tüfek, Mikrop ve Çelik: İnsan Topluluklarının Yazgıları.’’ (TÜBİTAK Yayınları) (Kitap aynı zamanda ‘’Tüfek, Mikrop ve Çelik: İnsanlığın son 13.000 yıllık kısa hikâyesi’’ adıyla da yayınlandı.)

Bu kitap 1998'de kurgusal olmayan genel eser dalında Pulitzer Ödülü ve En İyi Bilim Kitabı dalında Aventis ödülü kazandı.

Bu kitabın ana konusu şu: "Neden Avrupalılar Amerika'yı keşfetti de Amerikalılar Avrupa'yı keşfetmedi?" Yazar kitabında ‘’toplumların kendilerini yok etme belirtileri’’ni inceler.

Bu kitabın verileri ışığında toplumların kendilerini yok etme belirtilerinin olduğunu görüyoruz. Bu belirtileri; ‘’geriye bakmak’’, ‘’önüne bakmamak’’, ‘’eski beynin kurbanı olmak’’, ‘’liberal kapitalizmin oyuncağı olmak’’, ‘’bilimi ve teknolojiyi dışlamak’’ ve ‘’insanlığa saygıyı yitirmek’’ diye de adlandırabiliriz.

Yine bu kitabın verileri ışığında baktığımızda dünyanın 15. yüzyılda sanayide en ileri olan ülkesi olan Çin’in ve 12. yüzyılda bilimde en ileri düzeyde olan İslam’ın; aynı nedenlerle 19. yüzyılda sömürge olduklarını görüyoruz… Aynı nedenlerle Osmanlı İmparatorluğunun da 12. yüzyılda İslam’ın yarattığı uygarlık atılımını izlemediğini, 15. yüzyılda Rönesans’ı dışlayıp yakalayamadığını ve sonuç olarak 19. yüzyılda ekonomik olarak batarak 20. yüzyıl başında da yok olduğunu görüyoruz...

Osmanlının ardılları da günümüzde çağdaş dünyanın önde gelen toplumlarının uygarlık standartlarını ve Cumhuriyetin mirasını da yadsıyarak, dışlamaktır. Bunun sonucu da; çağdaş teknolojiyi yaratacak örgütlenmeyi ve eğitimi gerçekleştirememek ve teknolojide geri kalmış cahil bir toplum olarak kalmaktır.

Bu durumu çevrenizde, her gün işittiğiniz haberlerde, vaaz kürsülerindeki sîretsiz suretlerde, devlet idaresindeki nepotizmde ve gölgeleri uzayan kısa boylu adamlarda, dengesini yitirmiş adamların sözlerinde, söylemlerindeki hamasette, ekranlardaki eblehlerde, paçozlarda, yağdanlıklarda, cinayetlerde, kazalarda, bombalarda, mahkemelerin kararlarında, seçimlerdeki usulsüzlüklerde, sokaklardaki dilencilerde, sahillere vuran cesetlerde, Türkiye’yi terk etmek isteyen gençlerde ve güncel istatistiklerde görüyorsunuz.

Toplumun kendisini yok edeceği saatli bombası tik tak tik tak çalışıyor…

Osman AYDOĞAN


Yorumlar - Yorum Yaz