• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
Aşka Dair
Kitaplar
Hikayeler
Kendime Düşünceler
Fotoğraflar
Videolar
İletişim
Site Haritası
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi8
Bugün Toplam570
Toplam Ziyaret1352796

Muharrem Ayı

Muharrem Ayı

30 Ağustos 2020

Muharrem Ayı’nın İslam tarihinde belli başlı üç önemli özelliği vardır. Birincisi oruç, ikincisi Hicrî takvimin başlangıcı olması, diğeri de Hz. Peygamberin torunu Hz. Hüseyin ve evladının Kerbelâ'da şehit edilmesidir.

Muharrem Ayı’nın onuncu günü aşure günüdür. Bugüne aşure denmesinin sebebi, Arapça “aşûra” kelimesinin onuncu gün anlamına gelmesindendir…

20 Ağustos 2020 Perşembe günü Hicretin 1442‘inci yılına girildi. Ve aynı gün (20 Ağustos 2020) Muharrem Ayı’nın da birinci günü başlamıştı. Muharrem Ayı 17 Eylül 2020 günü de sona erecek… Aşure günü ise Muharrem Ayı’nın 10. günü olan, dün, 29 Ağustos 2020 tarihi idi…

Sahabeden biri Hz. Peygamberimiz’in (sas) yanına gelir ve “Ramazan’dan sonra ne zaman oruç tutmamı tavsiye edersiniz?” diye sorar. Hz. Peygamberimiz, “Muharrem ayında oruç tut. Çünkü o, Allah’ın ayıdır. Bu ayın onuncu gününde tutulan orucun Allah katında, o günden önceki bir senenin günahlarına kefaret olacağını kuvvetle ümit ediyorum” cevabını verir.

Hz. Peygamberimiz’in (sas)  Mekke’den Medine’ye hicretini esas alan Muharrem ayının birinci günü İslam tarihinde bir dönüm noktasıdır. Bu mübarek gün, Hz. Ömer zamanında takvim başlangıcı kabul edildi ve 1 Muharrem Hicri yılbaşı oldu.  (Hz. Peygamberimiz zamanında hicret, yılbaşı ilan edilmemişti.) 

Yüce Allah’ın (cc) bugünde, on peygamberine on değişik ikram ve ihsanda bulunduğu hadislerde geçer. Bunlar; Âdem'in işlediği günâhtan sonra tövbesinin kabul edilmesi, İdris'in diri olarak göğe yükseltilmesi, Nuh'un gemisinin tufandan kurtulması, İbrahim'in ateşte yanmaması, Yakup'un oğlu Yusuf'a kavuşması, Eyüp’ün hastalıklarının iyileşmesi, Musa’nın Kızıldeniz'den geçip İsrailoğulları'nı Firavun'dan kurtarması, Yunus’un balığın karnından çıkması ve İsa'nın doğumu ve ölümden kurtarılıp göğe yükseltilmesidir. 

Ayrıca aşure günü olan Muharrem Ayı’nın 10. günü (10 Muharrem 61) (10 Ekim 680) Hz. Ali’nin oğlu Hz. Hüseyin ve beraberindeki 72 kişinin Kerbelâ’da Yezid’in ordusu tarafından katledildiği gündür…

Muharrem orucu da aslında bir yas orucudur, Kerbelâ’ya yakılan ağıttır.

Sanılanın aksine Yezid ile Hz. Hüseyin arasındaki mücadele bir “iktidar mücadelesi” değildir. Kerbelâ, İslam’ı; bir egemenlik, yayılma, güç, iktidar ve zenginlik vasıtası yapan ve İslam’ı; Arap bedevî kültürü haline getiren Emevilerin zulmüne, diktatörlüğüne ve kötülüğüne karşı Hz. Hüseyin’in biat etmeyişidir, direnişidir, karşı duruşudur, dik duruşudur…

Hz. Hüseyin, Yezid’e biat etmesi gerektiğini söyleyen Yezid’in komutanlarından Ömer’e, hak, adalet, iyilik ve doğruluk değerleri için evrensel yaşama duruşunu ve zulme karşı direnen bütün mazlumların ilham kaynağı ve manevi gücünü ifade eden şu sözünü söyler:

“...Nedir ki biat etmek? Eğilirsin olur biter. Her isteyen istediğine boyun eğdirirse, boyun eğmeyenlerin hali nice olur? Sanılmasın ki boyun eğmemek bir kibir işidir. Ben de boyun eğerim. Ama bilirim ki, Yezid’in önünde eğilirsem eğer, zalimlik azalmaz, çoğalır. Bana ‘inat etme’ dersiniz. Peki, Yezid biat etmem için neden bu kadar inat etmektedir? Çünkü o güçlüdür. Gücünü de senin gibi kumandanların ordularından almaktadır. Sanılmasın ki kibrimden dolayı boyun eğmiyorum Yezid’e. Ben, benden sonra gelecekleri düşünerek, bir insanın ne kadar güçlü olursa olsun, yine de gücünü kıracak birilerinin şu dünyada var olabileceğini göstermek istiyorum.”

Sonra, sonra Yezid’in ordusuna döner ve “Düşünün!” diye seslenir Hz. Hüseyin; “Düşünün! Ben neden buradayım?” 

İngiliz yazar ve sanat eleştirmeni John Berger’in bir sözü vardı. Derdi ki Berger; ‘’Galiplerin devri her zaman kısadır; mağlupların ise anlatılamayacak kadar uzun.'' Yezid kendisini galip zannediyordu. Bugün lanetle anılan Yezid, dualarla anılan Hz. Hüseyin’dir.

Hz. Hüseyin’in verdiği mesaj, halen günümüzde de geçerliliği olan, ancak Yezid’lerin bir türlü anlayamayacağı hak ve hukuk mücadelesinin evrensel bir mesajıdır.

Muharrem ayı tüm İslam âlemine kutlu olsun…

Osman AYDOĞAN


Yorumlar - Yorum Yaz