• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
Aşka Dair
Kitaplar
Hikayeler
Kendime Düşünceler
Fotoğraflar
Videolar
İletişim
Site Haritası
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi9
Bugün Toplam339
Toplam Ziyaret2979222

Nerede hata yaptık?

Nerede hata yaptık?

Çocukları kendinizden nefret ettirmek istiyorsanız, onların duygularına değer vermeyin ve sadece onlara haksızlık edin.

Çocukları sevdiklerinden soğutmak istiyorsanız, onları sevdikleri şeylerle korkutun.

Çocuklarınıza karşı hissiz olun. Onların üzüntü ve sevinçlerine katılmayın. Böylece size karşı kin duymalarını sağlamış olursunuz.

Çocuklarınızın masumane hareketlerini bile cezalandırın. Böylece sizden nasıl nefret ettiklerini görürsünüz.

Çocuklarınız bir hata mı yaptı? Hemen alaya alıp, dalga geçerek hatırlatın. Böylece sizden nefret edebilirler.

Çocuklarınıza sık sık yalan söyleyin ve onları aldatın. İşte o zaman size güven duymadıklarını göreceksiniz.

Çocuklarınızın sizi dinlemelerini, sizinle alay etmelerini istiyorsanız, neyin nasıl yapılacağını onlara öğretmeden, rasgele onlara emir verin. Hiçbir zaman yerine getiremeyeceğiniz tehditler savurun. Daha sonra sizi nasıl aşağıladıklarını göreceksiniz.

Çocukların, kardeşlerine karşı kinli ve kıskanç olmasını istiyorsanız, birini sevginizden mahrum bırakırken, diğerine aşırı bir sevgi göstermelisiniz.

Çocuklarınızın birbirlerini aşağılamalarına, kavga ve gürültü çıkarmalarına müsamaha gösterin suçun kimde olduğunu araştırmadan hemen dayak atın. Böylece çocukların birbirlerine düşman olacaklarını göreceksiniz.

Çocuklarınızı insan sevgisinden mahrum etmek istiyorsanız, onların yanında sürekli insanların kötülüklerinden bahsedin.

Çocuklarınızın sizi aşağılamasını istiyorsanız sürekli hatalarınızla onlara örnek olun.

Çocuklarınıza küçük yaştan itibaren, zavallı ve masum insanların acılarıyla alay etmeyi öğretin. Onlarda böylece zalim ve acımasız olacaklardır.

Çocuğunuz birisine öfkeliyse onu destekleyip kışkırtın. Böylece onların yüreklerine intikam hırsını rahatça yerleştirmiş olursunuz.

Birileri çocuğunuzu aşağılar veya ona hakaret ederse, siz bunu iyice abartın ki kalbindeki kin ve hisleri eksilmesin.

Çocuklarınıza başkalarının uğradığı felaketler karşısında sevinmeyi öğretin. Onlar diğer insanların mutluluklarına kızıp, kıskansınlar ve böylece kalplerindeki sevgi ve masumane duyguları kaybolsun.

Çocuklarınıza bazı hayvanların kirli ve pis olduğuna inandırabilirseniz onları diğer hayvanlardan da tiksindirebilirsiniz.

Çocuklarınız, tabiatın güzellikleriyle ilgilenmek isterlerse buna mani olun. Onları değişik telkinlerle bu duygudan vazgeçirmeye çalışın. O vakit tabiata karşı duyarsız ve hissiz olacaklardır.

Çocuklarınıza, henüz öğrenim yaşına gelmeden, ısrarla yabancı dil öğretmeye çalışın. Göreceksiniz kabiliyetlerinin nasıl köreldiğini.

İstedikleri her şeyi hemen yerine getiriniz ki, çocuğunuz inatçı biri olsun.

Çocuklarınızın yalan söylemesini istiyorsanız, onları küçük yaşta buna alıştırmalısınız.

Çocuklarınızın size her anlattığına hiç bir araştırma yapmadan inanırsanız onları yalancı yapabilirsizin.

Çocuklarınızın yaptıkları hataları size bildirip doğru söyledikleri zaman onları cezalandırın. Böylece yalan söyleme ihtiyacı duysunlar.

Çocuklarınıza her şeyin kötü tarafını gösterebilirsiniz. Onları somurtkan, kendilerinden şikâyet eden ve hayatta karamsar insanlar yapabilirsiniz.

Çocukları, başkaları aleyhinde konuşmaya teşvik ederseniz büyüdüklerinde iftira atmaya da alıştırmış olursunuz.

Sahip olamayacakları şeyleri güzel göstermek suretiyle çocuklarınızı somurtkan ve çekilmez hale getirebilirsiniz.

İnatçı çocuk mu istiyorsunuz? Onun normal isteklerine aldırmayın, fakat zorla yaptırmak istediklerini hemen yerine getirin.

Çocukları beceriksiz, faydasız ve neşesiz bir hale getirmek için onları sevmedikleri ve başarısız olacakları meslek seçmeye zorlamalısınız.

Size bir sır vereyim mi? Çocuklarınızı hırsız yapmak istiyorsanız onlara bol bol harçlık vermeli ve nereye harcadıklarını hiç sormamalısınız.

Her istediklerini yemelerine göz yumarsanız çocuklarınızı obur yapabilirsiniz.

Çocuklarınızın, kendilerini size beğendirmek için gösterdikleri gayretleri görmezlikten gelerek onları tembel, düzensiz ve hayata isteksiz yapabilirsizin.

En küçük hatalarından dolayı bile çocuklarınızı döverseniz, onları çok kolaylıkla aptal yapabilirsiniz.

Çocuklarınızı, çok küçük yaşlarda zekâlarının gelişmesi için zorlarsanız onların böylece aptallaştıklarını görebilirsiniz.

Çocuklarınızı pısırık ve beceriksiz bir hale getirmek mi istiyorsunuz? Öyleyse onların her işini başkalarına yaptırın. Kendi başlarına bir iş yapmalarına da fırsat vermeyin.

Çocuklarınızı küçük yaşta süslü püslü, gösterişli ve modaya uygun giydirirseniz büyüdüklerinde onları “moda hastası” tipler olarak görebilirsiniz.

Çocuklarınıza sık sık çalışmanın zorluğundan bahsederseniz. Onların avare ve haylaz kimseler olarak yetişmelerini sağlayabilirsiniz.

Çocuklarınızı öğüt dinlemez bir hale getirmek istiyorsanız, onlara durmadan vazifelerini anlatmalısınız. Göreceksiniz ki zamanla duyarsız bir hale geleceklerdir.

Kötü alışkanlıkları çocuklarınızın yanında sık sık tekrarlayabilirseniz, onların sizleri örnek aldıklarını ve bu alışkanlıkları kazandıklarını görebilirsiniz.

Çocuklarınızı sağlıksız büyütmek istiyorsanız, onların üzerine titreyin ve çok nazlı yetiştirin.

Çocuklarınızı sağlıksız yetiştirmenin bir yolu da, onları temiz hava ve bol güneşten mahrum etmektir.

Çocukları hastalıklı yetiştirmek istiyorsanız onları tatlı ve hafif (gıdasız) yiyeceklere alıştırın.

C.G. Salzman


Yorumlar - Yorum Yaz