• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
Aşka Dair
Kitaplar
Hikayeler
Kendime Düşünceler
Fotoğraflar
Videolar
İletişim
Site Haritası
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi6
Bugün Toplam603
Toplam Ziyaret2766701

Neyi algılıyoruz?

Neyi algılıyoruz?

Genç bir çiftçi hayatında ilk defa büyük bir şehre gitmişti. Gökdelenlerin yüksekliği ve insanların çokluğundan şaşkına dönmüştü. Kalabalık bir bulvarda yürürken, kulağına aşina bir cırcır böceği sesi geldiğini zannetti.

Durdu ve dikkatle dinledi. 'Evet, bu bir cırcır böceğiydi!' Ses büyük bir mağazanın önündeki çalıların arasından geliyor gibiydi. Bunun üzerine bu büyük çalı kümesine yönelip aramaya başladı. Bir mağaza görevlisi dışarı çıkıp, "Yardımcı olabilir miyim?" diye sordu. "Hayır, teşekkür ederim." dedi genç adam... "Sadece şurada bir cırcır böceğinin sesini duyduğumu sandım!"  Görevli, "Hayır hayır!’’ dedi. ‘’Cırcır böceği bu büyük şehirde bulunmaz."

Genç çiftçi cırcır böceğini buluncaya kadar cırlak sesi takip etti, onu buldu ve eline aldı, "Tamam! İşte burada!" Genç adam bu çalının önünden her saat binlerce insan geçmesine karşılık cırcır böceğini duyanın bir tek kendisi olmasına çok şaşırmıştı.

Bunun üzerine küçük bir deneme yapmaya karar verdi. Elini cebine atıp bir madeni para çıkardı ve havaya attı. Paranın kaldırıma vurduğu anda, düşen bozukluğu aramak için yürümekte olan yirmi dört yaya durdu!

Psikologlar; genç adamın şahit olduğu olay için bir durum tanımlar:

"Buna algıda seçicilik denir. Belli şeyleri görmek ve belli sesleri duymak..." 

Gökyüzüne bakıp bulutları, kuşları, kavaklara bakıp kargaları, dağlara bakıp büyüklüğü, boyutsuzluğu, karlara bakıp beyazlığı, kırlara gidip çiçekleri, çocuklara bakıp saflıklarını, ağaçlara bakıp dallarını, yapraklarını, hayvanlara bakıp doğallıklarını, güneşe bakıp sıcaklığını ve ışığını, insanlara bakıp güzelliklerini algılayın. (Mutlaka güzel tarafları olacaktır)

 (Alıntıdır)

 


Yorumlar - Yorum Yaz