• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
Aşka Dair
Kitaplar
Hikayeler
Kendime Düşünceler
Fotoğraflar
Videolar
İletişim
Site Haritası
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi6
Bugün Toplam342
Toplam Ziyaret2979225

Uçurtma Avcısı


Uçurtma Avcısı

18 Kasım 2018

Afganistan doğumlu Amerikalı yazar Khaled Hosseini'nin (Halit Hüseyni) ''Uçurtma Avcısı'' isimli güzel bir kitabı var. (Everest Yayınları, 2014) ''Uçurtma Avcısı'' arkadaşlık, ihanet ve sadakatin bedeline ilişkin bir roman ve Kabil'in Vezir Ekber Han bölgesinden bir Peştun olan Emir isimli çocuğun hikâyesini anlatır.

Benim yazılarımı takip edenler bilirler ''Şehriyar'' isimli yazılarımda hep Kabil'de Vezir Akbar Han Hastenesinde kaldığım günlerden bahsederim. Kitapta Afganistan'da krallığın çöküşü, Sovyet işgali, ülkeden Pakistan'a ve Amerika'ya toplu göç ediş ve Taliban yönetimi gibi kargaşalı ortam anlatılır. Hatırlarsanız eğer zaten Şehriyar da bana hep Afganistan'ın çöküşünü anlatırdı.

Kitaptan uyarlanan, Marc Forster'ın yönettiği 2007 ABD yapımı bir film de mevcuttur. Ancak kitabı okuyun, filmi ise seyretmeyin derim. 

Kitaptan bazı alıntılar:

''Mollolar ne derse desin, yalnızca bir günah vardır, tek bir günah. O da hırsızlıktır. Onun dışındaki bütün günahlar, hırsızlığın bir çeşitlemesidir... Çalmaktan daha kötü bir suç yoktur. Yukarıda bir yerde bir Tanrı varsa umarım benim viski içmem ya da domuz yememden çok daha önemli meselelerle uğraşıyordur.."

''Bir insanı öldürdüğün zaman, bir yaşamı çalmış olursun. Karısının elinden bir kocayı, çocuklarından bir babayı almış olursun. Yalan söylediğinde, birinin gerçeğe ulaşma hakkını çalarsın. Hile yaptığın, birini aldattığın zaman doğruluğu, haklılığı çalmış olursun. Anlıyor musun?''

''Çocuklar boyama kitabı değildir. Onları en sevdiğin renklere boyayamazsın.''

''Bu kadar mutlu olmana, ancak senden bir şey almaya hazırlandıkları zaman izin verirler.''

Ve son olarak Khaled Hosseini şöyle diyor kitabında: "Gerçekle yaralanmak, bir yalanla oyalanmaktan daha iyidir."

Osman AYDOĞAN


Yorumlar - Yorum Yaz