• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
Aşka Dair
Kitaplar
Hikayeler
Kendime Düşünceler
Fotoğraflar
Videolar
İletişim
Site Haritası
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi8
Bugün Toplam518
Toplam Ziyaret3007131

Bir Değer

Bir Değer

Jérôme Lindon, Fransa''da 50''li yıllarda deneysel bir edebiyat akımı olarak öne çıkan Yeni Roman''ın yayıncısı. En çok da, Paris''in neredeyse tüm yayınevleri tarafından reddedilen Samuel Beckett''i bir çırpıda kavrayıp yayınlamasıyla ünlü. 1969 Nobel''i bu ketum yazara verildiğinde onun adına ödülü İsveç kralının elinden alan da o. Genç yaşında staj için katıldığı Minuit Yayınları''nı sürdürmek görevi bir süre sonra onun omuzlarına kalmış. Fransızcacıların iyi bil...diği bir yayınevidir Editions de Minuit. Kurucusu Lindon’un dünya edebiyatına bir katkısı vardır ki pek bilinmez, ama bilinmeli ve unutulmamalı.

1950 yılında, Lindon’un karşısına zayıf, soluk tenli bir adam dikilmiş, elinde iki kitap müsveddesiyle. "Siz, demiş, kapısını çaldığım 25. yayınevisiniz. Bu kitaplara lütfen bir göz atın. Siz de beğenip yayımlamazsanız, onları artık çöpe atın. Bir daha asla yazmayacağım..."

Lindon, bezgin adamın getirdiği kitapları dikkatle okumuş, güvendiği lektörlerine okutmuş. "Tamam, demiş. Kitapları beğendik, yayımlıyoruz". Kitaplar basılmış, beğenilmiş, tutulmuş.

Jérome Lindon’un "edebî intihardan kurtardığı bu genç yazarın adı Samuel Beckett’ti.
Lindon 2001 yılının Nisan ayında, 75 yaşında öldüğünde sessiz sedasız, törensiz tantanasız Beckett''in yanına gömülmüş.

Osman AYDOĞAN

 


Yorumlar - Yorum Yaz