• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
Aşka Dair
Kitaplar
Hikayeler
Kendime Düşünceler
Fotoğraflar
İletişim
Site Haritası
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi9
Bugün Toplam889
Toplam Ziyaret733987

Bülbülü Öldürmek

Bülbülü Öldürmek

Amerikalı yazarı, Harper Lee'nin Pulitzer ödüllü güzel bir kitabı var. (Bülbülü Öldürmek, Harper Lee, Sel Yayıncılık, 2014) Kitabın orijinal adı ‘’To Kill a Mockingbird’’ ancak ‘’Mockingbird’’ kavramı ülkemizde olmadığı için bülbül adı verilerek çevrilmiş.

Yazar ‘’Mockingbird’’ü romanda masumiyetin simgesi olarak kullanmış. Romanda öldürülen şey ise aslında ‘’masumiyet’’tir. Tıpkı ülkemizde olduğu gibi… Romandaki birçok karakter ‘’Mockingbird’’ olarak görülebilir aslında…

Okurken insanın tüylerini diken diken eden bir romandır... Romanda yetişkinlerin acımasız dünyasını anlamaya çalışan birbirinden akıllı iki küçük kardeş Scout ve Jem ve gerçek olamayacak kadar muhteşem olan ve çocuklarına adaleti ararken çoğunluğun fikirlerine değil vicdanına kulak vermesi gerektiğini öğreten avukat babaları Atticus Finch... İçinde bu efsanevi üçlüyü (iki küçük kardeş Scout, Jem ve babaları Atticus Finch) barındıran, kelimelerin kifayetsiz kaldığı güzellikte bir romandır ‘’Bülbülü Öldürmek’’.

Aslında roman günümüzde ülkemizde pek uygulanmayan hukukun ve mahkemelerin temel ilkeleri olan ‘’adalet ile kanunlar arasında bir çelişki varsa adaletten yana saf tutulması gerektiği’’, ‘’mahkemelerin ‘kanun uygulamaya’ indirgenemeyeceği, mahkemelerin görevinin adaleti tecelli ettirmek olduğu’’, ‘’asla niyet okunmayacağı, mahkemeleri somut olguların bağladığı...’’ ve ‘’geciken adaletin adalet olmadığı, bazen bir günlük tutukluluğun bile gecikmiş adalet anlamına geldiği’’ öğretisini vurgular… Aslında bu kitabı ülkemizde hukuk fakültelerinde tüm öğrencilere ve ülkemizdeki tüm hukukçulara okutulması gerek diye düşünüyorum. Tabii okurlarsa ve anlarlarsa!

Kitaptan seçtiğim bazı bölümler:

"Aklı başında kişiler yeteneklerinden gurur duymazlar."

"Yakından tanıdığında bütün insanlar iyidir Scout."

"İnsanların çoğu iyidir, Scout, yeter ki sen onları bir gün gör."

"İstediğin kadar saksağanı vur vurabilirsen ama unutma, bülbülü öldürmek günahtır."

"Sonunda insanların garip yaratıklar olduğuna, zorunlu olmadıkça uzun uzun onları düşünmemeye karar verdim."

''Sonunda ben de öyle düşünmüştüm,'' dedi. ''senin yaşındayken. Bir tür insan varsa niçin birbirleriyle geçinemiyorlar? Hepsi birbirine benziyorsa, niçin birbirlerini kırmak için bu kadar çaba harcıyorlar? Scout, öyle sanıyorum ki, bir şeyi anlamak üzereyim, Boo Radley'in bunca yıl niçin evine kapandığını anlıyor gibiyim... Çünkü evinde kalmak istiyor...''

''Cesaretin eli tabancalı bir adam olduğunu sanmanı istemem. Mertlik baştan bitik olduğunu bilip de çabalamak, olacakları göğüsleyebilmektir. Binde bir kazanırsın ama kazandığında olur.''

"Basit bir kuralı öğrenirsen, herkesle daha iyi geçinirsin Scout. Bir insanı, sorunu onun açısından düşünmeye alışmadıkça anlaman olanaksızdır." "Efendim?" "Derisinin içine girip gezineceksin."

‘’Bir kibrit çakıp kaplumbağanın altına tutmanın iğrenç olduğunu söyledi Dill.’’ "İğrenç falan değil, sırf dışarı çıkarmak için, ateşin içine atmak gibi bir şey değil," diye gürledi Jem. "Kibritin ona zarar vermeyeceğini nereden biliyorsun?" "Kaplumbağalar hissetmez, aptal," dedi Jem. "Hiç kaplumbağa oldun mu?"

"Ne var ki bir İncil, birinin elinde babanın elindeki viski şişesinden daha kötü olabilir."

‘’Bülbülü Öldürmek’’ romanı ne yazık ki 19 Şubat 2016 itibariyle öksüz kalmıştır… Edebiyat dünyası İtalyan yazar Umberto Eco’nun vefatından bahsediyor. Toprağı bol olsun. Ancak edebiyat dünyasının pek kimsenin fark etmediği bir başka kaybı daha var; ''Bülbülü Öldürmek''in yazarı Harper Lee'yi de 19 Şubat 2016 günü kaybettik.

‘’Bülbülü Öldürmek’’, Harper Lee’nin ilk ve tek kitabı diye biliniyordu. Ancak 2014’ün son aylarında 1950’lerin ortasında yazmış olduğu ‘’Bülbülü Öldürmek’’in devamı olduğu söylenen başka bir romanı daha keşfedildi: ‘’Go Set a Watchman.’’ (Tespih Ağacının Gölgesinde, Harper Lee, Sel Yayıncılık, 2015) (Türkçe’ye böyle çevrildi.)

“Bülbülü Öldürmek” ilk yayımlandığında satış rekorları kırdı. Bu romanın böylesine büyük başarı sağlamasının nedeni, anlattığım gibi olayların çocuk ruhuna ve hayal gücüne uygun bir şekilde değerlendirilmesiydi.

1961 Pulitzer Edebiyat Ödülü kazandı, bir yıl sonra Gregory Peck’in başrolünü oynadığı aynı isimli bir filmde beyazperdeye aktarıldı.

Bu kitabı okuyun, okutturun, filmini de izleyin derim…

Toprağı bol olsun..

Osman AYDOĞAN


Yorumlar - Yorum Yaz