• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
Aşka Dair
Kitaplar
Hikayeler
Kendime Düşünceler
Fotoğraflar
İletişim
Site Haritası
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi11
Bugün Toplam445
Toplam Ziyaret888818

Mandela, Namı Diğer Madiba

Mandela, Namı Diğer Madiba

05 Aralık 2014 Cuma günü Mandela'nın birinci ölüm yıl dönümüydü.Bazıları andı. Toprağı bol olsun. Nelson Rolihlahla Mandela ya da kabile adıyla Madiba (d. 18 Temmuz 1918 - ö. 5 Aralık 2013), Güney Afrikalı Anti Apartheid (ayrımcılık karşıtı) aktivist ve Güney Afrika Cumhuriyeti'nin ilk siyahî devlet başkanıydı. 1994'te ilk defa tüm halkın katıldığı seçimlerde devlet başkanı seçildi. Yönetiminin, Apartheid'ın mirasının dağılmasına, ırkçılığı engellemeye, fakirlik ve eşitsizliğe odaklandığı söylenir. Siyasi görüş olarak Demokratik Sosyalist olan Mandela, Afrika Ulusal Konseyi siyasi partisinde 1990'dan 1999'a kadar parti başkanlığı yapmıştır.

Batılılar Mandela'yı çok sevmişlerdi, hem de çok...
Batılılar Mandelayı çok sevmişlerdi;

Çünkü Mandela, devrimin eşiğine gelmiş isyan halinde, yoksul bir siyah nüfusu beyazlarla uzlaşmaya, mülkiyeti ve kapitalizmi hedef almadan rejimin değişmesini kabul etmeye başarıyla ikna etmişti.

Çünkü Mandela, Güney Afrika'yı IMF programlarını uygulayan, küresel maden şirketlerinin imtiyazlarını korumaya devam eden, uluslararası sermaye için güvenli bir ülkeye dönüştürmüştü. 

Çünkü Mandela, asla kapitalizme karşı olduğunu iddia etmedi, hatta ilk yaptığı konuşmalardan birinde işçilere, bir taraftan kemerleri sıkmaları gerektiğini anlatırken diğer taraftan mücadele etmezlerse haklarını alamayacaklarını söylemeyi ihmal etmemişti. 

Çünkü Mandela sayesinde ırkçı rejimin yıkılmasıysa, Güney Afrika işçi sınıfının ve yoksullarının yaşam koşullarının düzelmesine yol açmamıştı. 

Mandela’nın başkan olduktan sonraki dostlarına bakarsanız karşınıza çok sayıda beyaz ve milyarder karakterin çıkması da rastlantı ya da kaderin bir cilvesi olmadığını görürsünüz.. 

İşte cenazesine Bush’tan Cameron’a (Mandela’nın idamını istemiş zamanında), milyarder işadamlarına, Guantanamo’nun üzerinde oturan, insansız uçaklarla sivillerin ölüm fermanlarını imzalayan Obama’ya, en gerici gazetelerden sosyal demokrat yazarlara kadar katılanların arkasında yatan gerçek budur. 

Bu beyaz adamlar Mandela'yı neden sevmişlerse aynı beyaz adamlar Mustafa Kemal Atatürk'ü aynı nedenle sevmemişlerdir. Ve bu beyaz adamlar bölgemizde yerli işbirlikçileriyle bir beyaz Madiba yaratma sevdasındalar, beyaz adamlarla çatışmayan, onlara hizmet edecek, bölgesel projelerini gerçekleştirecek bir beyaz Madiba. Bu kişinin kim olduğunu biliyorsunuz.

2013 yılında çevrilen ve Mandela'yı anlatan "Mandela: Long Walk to Freedom" (Mandela: Özgürlüge Giden Uzun Yol) filmini izlemenizi tavsiye ederim, Gerçek Madiba'yı ve yaratılacak yerli beyaz Madiba'yı anlamak için...

Osman AYDOĞAN


Yorumlar - Yorum Yaz